PoloniaIllinois >> Polskie Czcionki
Send Fresh Flowers Worldwide
Pisanie i odtwarzanie polskich czcionek z ogonkami jest możliwe przez odpowiednie ustawienie systemu operacyjnego Windows. Można to zrobić w poniżej opisany sposób.

Instalowanie polskich czcionek w Windows
Do tego może być potrzebny CD lub dyski z systemem operacyjnym zainstalowanym na twoim komputerze. Czyli Windows.
1) Kliknij na Start menu, wybierz Settings, potem Control Pannel.
2) W Control Panel, kliknij dwa razy na ikonę Add/Remove Programs.
3) W okienku Add/Remove Programs kliknij na stronę Windows Setup.
4) Sprawdź czy w liście jest opcja Multilanguage Support. Jeśli nie, to oznacza że polskie czcionki są już zainstalowane i tylko trzeba ustawić Windows aby można je używać. Jeśli widzisz tą opcję, to idź do następnego punktu.
5) W liście programów zaznacz Multilanguage Support i kliknij Details. Upewnij się że Central European jest zaznaczone. Kliknij OK i na Add/Remove Programs OK jeszcze raz.
6) Jeśli będzie potrzebny, włóż oryginalny dysk Windows. Po zainstalowaniu, możesz teraz ustawić komputer tak aby można było używać nowo zainstalowanych czcionek.

Ustawianie systemu operacyjnego w celu używania polskich czcionek

1) Kliknij na Start menu, wybierz Settings, potem Control Pannel (lub bezpośrednio Control Panel w nowszych wersjach Windows).
2) W Control Panel, kliknij dwa razy na ikonę Keyboard (lub Change keyboards or other inputs).
3) W okienku Keyboard kliknij na stronę Input Locales i sprzwdź czy nie ma w liście języka polskiego.
4) Jeśli nie ma języka polskiego to kliknij Add... i wybierz Polish (Programmers) lub Polish. Jeśli żaden z nich nie jest na liście musisz najpierw zainstalować polskie czcionki (patrz powyżej jak to zrobić). Jeśli są w liście, to wybierz Polish (Programmers) i kliknij OK.
5) Teraz będziesz spowrotem w okienku Keyboard. Tutaj zaznacz "Enable indicator on taskbar" i zamknij okienko przez kliknięcie na OK.
6) Zamknij i wystartuj Windows. Po wystartowaniu, w dolnym prawym rogu powinna się ukazać mała ikona z literami EN.
7) Teraz możesz kliknąć lewym przyciskiem myszy na tą ikonę i zmienić język na polski (PL). To powinno umożliwić pisanie używając polskich liter z ogonkami. Aby przetestować to, otwórz MS Word i przyciśnij prawy guzik ALT na klawiaturze i trzymając go przyciśniętego, przyciśnij litery A, E, S, N, etc. Powinieneś zobaczyć polskie czcionki. Jeśli nie to upewnij się że na ikonie w dolnym prawym rogu widnieją litery PL a nie EN. Jeśli nie, to zmień na PL tak jak powyżej.

Używanie zainstalowanych czcionek
Aby używać zainstalowanych czcionek, musisz zmienić język na Polish przez kliknięcie lewym przyciskiem myszy na ikonę EN w prawym dolnym rogu. Większość aplikacji do Windows będzie rozumieć polskie czcionki. Najlepiej używać produktów firmy Microsoft takich jak MS Word. Aby pisać litery z ogonkami należy przycisnąć guzik ALT (tylko prawy) na klawiaturze i trzymając go przyciśniętego, przycisnąć odpowiednią literę. Na przykład, aby uzyskać literę "ą" przyciśnij ALT (prawy) i literę "a". Poniżej jest spis kombinacji które trzeba użyć aby uzyskać litery z ogonkami. Każda litera musi być poprzedzona przyciśnięciem prawego guzika ALT. Aby uzyskać duże litery, trzeba dodatkowo przycisnąć guzik SHIFT.

ą - ALT + litera "a"
ć - ALT + litera "c"
ę - ALT + litera "e"
ł - ALT + litera "l"
ń - ALT + litera "n"
ó - ALT + litera "o"
ś - ALT + litera "s"
ż - ALT + litera "z"
ź - ALT + litera "x"

Oglądanie stron WWW z polskimi czcionkami
Polskie strony są tworzone używając różnych sposobów na pisanie polskich czcionek. Niektóre można tylko oglądać z ogonkami po zainstalowaniu specjalnych fontów na komputerze ale wiele z nich można poprostu oglądać poprawnie po ustawieniu przeglądarki internetowej w odpowiedni sposób. Polskie czcionki są kodowane przeważnie w standardzie ISO-8859-2. Jeśli przeglądasz polską stronę gdzie litery z ogonkami są nie odkodowane poprawnie, spróbuj ustawić swoją przeglądarkę w następujacy sposób:

Netscape/Firefox
Z menu, wybierz View, potem Character Set i Central European (ISO-8859-2)

Internet Explorer/Google Chrome
Z menu, wybierz Page, potem Encoding i Central European (ISO). Jeśli nie ma tego do wyboru, wybierz More... i wtedy Central European (ISO).

To ustawienie umożliwia odkodowanie liter napisanych w standardzie ISO-8859-2 co umożliwia poprawne pokazywanie polskich czcionek.

Wszystkie nasze strony są stworzone używając polskich fontów w sposób opisany powyżej.

Martin Transports International
AzPolonia