PoloniaIllinois >> Fotoreportaże >> Zdjęcia Galerii

ARKA, Burza i Indiańskie Szepty27 lipca, 2012
Autor Zdjęć: Marek Wieczorek
„Na poczÄ…tku byÅ‚o sÅ‚owo”- to jeden z najbardziej znanych cytatów z Biblii. SÅ‚owo, towarzyszy czÅ‚owiekowi od chwili, w której zaczÄ…Å‚ siÄ™ porozumiewać, czyli prawie od poczÄ…tku jego istnienia. SÅ‚owo lub zbiór słów uÅ‚ożonych w zdanie, wyraża jakÄ…Å› treść, która może być przekazana przy użyciu mowy, pisma lub gestu (jÄ™zyk migowy gÅ‚uchoniemych).SÅ‚owo może chwalić lub ganić, odnosić siÄ™ do dobra lub zÅ‚a, może też dostarczać subtelnych doznaÅ„ (wrażeÅ„). PosÅ‚ugiwanie siÄ™ sÅ‚owem to swego rodzaju rzemiosÅ‚o, w którym doskonalÄ… siÄ™ literaci. CzÅ‚owiek jest tym bogatszy im wiÄ™kszy posiada zasób słów. W praktyce oznacza to, im wiÄ™cej słów zna, tym wiÄ™cej informacji może przyjąć, przyswoić sobie i przekazać. To z kolei może wpÅ‚ynąć na jego pozycjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… i poÅ›rednio na jego dochody. Ludzie troszczÄ… siÄ™ o finanse, rzadziej starajÄ… siÄ™ powiÄ™kszyć swojÄ… skarbnicÄ™ słów, a sÅ‚owo jak zÅ‚oto ma wartość.
W przeszłości, najczęściej na końcu wsi, kowal budował swoją kuźnię i świadczył usługi dla ludności. Art Gallery Kafe to taka mała kuźnia na obrzeżach Chicago. Przybywają do niej poeci przynosząc słowa skute w wiersze. W kuźni możesz usłyszeć muzykę młotów, tu możesz usłyszeć muzykę słów. Wiersz to muzyka słów.
27 lipca br. w Art Gallery Kafe miała miejsce VII Biesiada Poetycka, najdłuższa i najciekawsza. Tak drugie półrocze działalności rozpoczęła Grupa Poetycka ARKA. Gośćmi Biesiady były: Anna Ulman- miedzy innymi członek jury w wielu konkursach poetyckich w Polsce i dr Agnieszka Janiak-kulturoznawca, literaturoznawca, wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.
Pierwsza część wieczoru nosiÅ‚a tytuÅ‚ „ IndiaÅ„skie Szepty ” i byÅ‚a poÅ›wiÄ™cona poezji Janusza Klisia. Poeta wspólnie z przyjaciółmi: aktorkÄ… Mira ZaniewskÄ…, poetkÄ… EwelinÄ… ZieliÅ„skÄ… oraz muzykiem Marcinem Kowalikiem przygotowali i przedstawili ciekawy program audio-video, tj. w nowoczesny sposób zaprezentowaÅ‚ swoje najnowsze wiersze. Wiersze pochodzÄ… z zapowiedzianego nowego tomiku „Zapiski z wakacyjnych podroży”, który ukaże siÄ™ pod koniec roku.
Wolność, natura indiaÅ„skie legendy i miÅ‚ość to motywy jego wierszy odniesione do parków stanu Illinois, które autor zwiedziÅ‚, sfotografowaÅ‚ i opisaÅ‚. RozpoczynajÄ…c program Janusz KliÅ› opowiedziaÅ‚ o swojej twórczoÅ›ci i o swoich wÄ™drówkach. Twierdzi on, że „ przez kontakt z piÄ™knem otaczajÄ…cej nas przyrody i prawdziwość doznaÅ„, czÅ‚owiek poznaje siebie…”
W klimat INDIAÅ„SKICH SZEPTÓW wprowadziÅ‚a nas legenda o „ ZagÅ‚odzonej Skale”, którÄ… w skrócie poeta opowiedziaÅ‚, a piÄ™kno tego miejsca opisaÅ‚ w wierszu „Starved Rock”. NastÄ™pnie mikrofon przejÄ™li jego goÅ›cie, w wykonaniu, których usÅ‚yszeliÅ›my piÄ™kne i ciekawe wiersze. Na ekranie mogliÅ›my zobaczyć zdjÄ™cia miejsc, o których byÅ‚a mowa w wierszach. CaÅ‚ość dopeÅ‚niaÅ‚a muzyka indiaÅ„skiego fletu na tle odgÅ‚osów przyrody. Poeta i jego goÅ›cie ubierajÄ…c siÄ™ na ten wieczór nie zapomnieli o indiaÅ„skich akcentach.
W okresie malejącego zainteresowania poezją prezentacja, którą przygotował Janusz Kliś to coś nowatorskiego. Czy znajdzie naśladowców wśród chicagowskich i nie tylko chicagowskich poetów?
W koÅ„cowej części INDIAÅ„SKICH SZEPTÓW Marek Wieczorek zaprezentowaÅ‚ przygotowane niespodzianki stanowiÄ…ce dopeÅ‚nienie tej części wieczoru. PrzywiózÅ‚ on do Art Gallery Kafe kilka eksponatów ze swojej bogatej kolekcji rÄ™kodzieÅ‚a Indian Ameryki Północnej. Marek Wieczorek czÄ™sto bywa w indiaÅ„skich rezerwatach. Kolekcja, która zgromadziÅ‚ powstaÅ‚a przed laty. Jej wÅ‚aÅ›ciciel twierdzi, że dziÅ› trudno byÅ‚oby mu nabyć niektóre eksponaty. Starzy twórcy umarli, a mÅ‚odzi Indianie w sposobie życia asymilujÄ… siÄ™ z biaÅ‚ym czÅ‚owiekiem. Przywiezione do Art Gallery Kafe eksponaty to fajki i tomahawki. WÅ›ród nich byÅ‚a unikalna fajka wykonana z rogu jelenia, na której cybuchu indiaÅ„ski rzeźbiarz umieÅ›ciÅ‚ trzy gÅ‚owy: indiaÅ„skiego wojownika, orÅ‚a i jelenia. Inny ciekawy eksponat to poÅ‚Ä…czenie fajki z tomahawkiem. Marek Wieczorek prezentujÄ…c eksponaty opowiadaÅ‚ o nich. Kolekcjoner ubrany byÅ‚ w koszulkÄ™ z portretem sÅ‚ynnego wodza Apaczów Geronimo, a na gÅ‚owÄ™ wÅ‚ożyÅ‚ oryginalny Roach – nakrycie zakÅ‚adane przez tancerzy z plemienia Cherokee do wykonania rytualnego taÅ„ca noszÄ…cego nazwÄ™ „TaÅ„czÄ…cy OrzeÅ‚”. Kolekcjoner indiaÅ„skiego rÄ™kodzieÅ‚a zwróciÅ‚ uwagÄ™ chÄ™tnym pójść w jego Å›lady, jak odróżnić prawdziwy Dreamcacher od podrobionego. Dreamcacher to pamiÄ…tka najczęściej przywożona przez turystów z indiaÅ„skich rezerwatów. Marek Wieczorek, koÅ„czÄ…c swoje wystÄ…pienie w tej części wieczoru, zaprezentowaÅ‚ najwiÄ™kszÄ… niespodziankÄ™ – prawdziwy indiaÅ„ski chleb kupiony w Pueblo Laguna w Nowym Meksyku. Chleb ten zostaÅ‚ upieczony wedÅ‚ug starej receptury w glinianym piecu, jakich wiele przed indiaÅ„skimi domami. Podczas przerwy panie pokroiÅ‚y chleb i poczÄ™stowaÅ‚y nim wszystkich poetów i goÅ›ci przybyÅ‚ych do Art Gallery Kafe.
Druga część wieczoru nosiÅ‚a tytuÅ‚ „ Burza”. WystÄ…pili w niej poeci z Grupy Poetyckiej ARKA i piszÄ…cy spoza grupy. Każdy miaÅ‚ inne podejÅ›cie do tematu. ByÅ‚y tu wiÄ™c burze: emocjonalna (Ewelina ZieliÅ„ska -. „Burzowa pycha”), burze domowa ( Danuta Drążkowska-KonefaÅ‚- „ MówiÄ™ do ciebie”), burza atmosferyczna oraz erotyczna ( Marek Wieczorek- „ Chwila” i „TÄ™czowÄ… noc”), Kto nie miaÅ‚ wiersza o burzy przeczytaÅ‚ wiersz na dowolny temat w ramach „ Otwartego Mikrofonu”. Wiersze czytali: Robert RedliÅ„ski, Anna Radzikowska, Renata Lind, Ryszard Å»mudzki, Danuta Drążkowska –KonefaÅ‚, Ewelina ZieliÅ„ska, Mira Zaniewska, Elżbieta Chojnowska, Janusz KliÅ›, Marek Wieczorek. Poetom akompaniowaÅ‚a, grajÄ…c utwory muzyki klasycznej, mÅ‚odziutka Justyna Chojnowska. Marcin Kowalik zaprezentowaÅ‚ poezjÄ™ Å›piewanÄ…. Pod koniec tej części Andrzej Trzos zmieniajÄ…c nastrój zaprezentowaÅ‚ kolejne fragmenty swoich satyrycznych programów.
W części trzeciej maÅ‚a miejsce dyskusja literacka, w którÄ… wÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ przybyÅ‚e z Polski panie dr Agnieszka Janiak i Anna Ulman. GoÅ›cie dziwili siÄ™, że Grupa Poetycka ARKA jest niezależna od żadnej organizacji, istnieje i dziaÅ‚a. Dr Agnieszka Janiak powiedziaÅ‚a: -„PaÅ„stwo robicie wiÄ™cej niż tylko prezentacje poezji. JesteÅ›cie grupÄ… twórczÄ…”. ZasugerowaÅ‚a zmianÄ™ nazwy z Grupy Poetyckiej na GrupÄ™ TwórczÄ….
Grupa Poetycka ARKA skupia przyjaciół, miÅ‚oÅ›ników literatury, w szczególnoÅ›ci poezji i ludzi piszÄ…cych. Nic na wyrost. Grupa rozwija siÄ™, jest nieformalna. Do Art Gallery Kafe przychodzÄ… ludzie mniej i bardziej obyci z literaturÄ…. W tym momencie warto zaznaczyć, że na Biesiady Poetyckie przychodzÄ… byli i obecni czÅ‚onkowie Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana PawÅ‚a II w Chicago, w tym czÅ‚onkowie byÅ‚ego zarzÄ…du i tak: wiceprezes- Elżbieta Chojnowska, sekretarz- Robert RedliÅ„ski, czÅ‚onkowie zarzÄ…du – Janusz KliÅ› i Jan KamiÅ„ski oraz byli czÅ‚onkowie Zrzeszania: Stefania S. Murawska, Mira Zaniewska, Danuta Drążkowska-KonefaÅ‚ i Marek Wieczorek.
Pani Anna Ulman, poetka i czÅ‚onek jury w konkursach poetyckich organizowanych w Polsce, zaprezentowaÅ‚a „Dekalog dobrego wiersza” tzn. przedstawiÅ‚a kryteria, które jury bierze pod uwagÄ™ oceniajÄ…c wiersz.
Bardzo cenny w dyskusji byÅ‚ gÅ‚os Andrzeja Trzosa, który zwróciÅ‚ uwagÄ™ na wiersz satyryczny. Jego zdaniem wiersz satyryczny „ powinien mieć dobry humor, dobry rym i koÅ„czyć siÄ™ dobÄ… puentÄ…”.
Najczęściej nagradzany w Polsce poeta Jerzy Fryckowski twierdzi, że: „ wiersz powinien po sobie coÅ› pozostawić”.
Mając to na uwadze Grupa Poetycka ARKA stara się pozostawić coś po organizowanych przez siebie Biesiadach Poetyckich. Najbliższa Biesiada Poetycka odbędzie się 24 sierpnia 2012 w Art Gallery Kafe mieszczącej się pod adresem 127 E. Front St. Wood Dale, rozpoczęcie o godzinie 20.


Tekst i zdjęcia Marek Wieczorek

Napisy pod zdjęcia:

ZdjÄ™cie #1 – Uczestnicy VII Biesiady Poetyckiej
ZdjÄ™cie #2 – Aktorzy INDIAÅ„SKICH SZEPTÓW
ZdjÄ™cie#3 – Marek Wieczorek prezentuje eksponaty ze swojej kolekcji
ZdjÄ™cie#4 – PoczÄ™stunek indiaÅ„skim chlebem
Zdjęcie#5- Dr Agnieszka Janiak
ZdjÄ™cie#6 – Justyna Chojnowska akompaniuje poetom
ZdjÄ™cie #7 – Robert RedliÅ„ski
ZdjÄ™cie #8 – Mira Zaniewska

pic
pic
pic
pic
pic
pic
pic
pic
 
Martin Transports International
AzPolonia